Connect with us

Steaua si-a asigurat calificarea in grupele UEFA Europa League si sansa de a juca play-off-ul UEFA Champions League odata cu eliminarea campioanei Georgiei, Dinamo Tbilisi, (2-0 la Tbilisi si 1-1 la Bucuresti) din turul trei preliminar al celei mai puternice competitii din Europa.
FOTBAL - LIGA EUROPA - STEAUA BUCURESTI - CHELSEA LONDRA

Partida de pe National Arena, de marti seara, a inceput perfect pentru Steaua, care a deschis scorul in minutul 6, prin Latovlevici, care l-a invins pe Loria cu o executie de mare rafinament. Dupa reusita lui Lato, ros-albastrii au dat impresia ca nu mai forteaza, oferindu-le si oaspetilor sansa de a-si impune jocul.
A doua repriza a inceput cu un gol rapid, inscris de georgieni prin Ustaritz (minutul 48), care a trimis mingea in poarta cu capul, din sase metri, in urma unui corner. Tot campionii Georgiei s-au aratat periculosi in cateva faze, culminand cu golul lui Xisco din minutul 69, anulat pe motiv de ofsaid.
Experienta jucatorilor nostri i-a impins pe acestia sa faca un joc de conservare a rezultatului si a energiei acestora, stelistii ripostand in cateva ocazii foarte periculos, mai ales prin Tanase, aflat si marti in mare forma.
Pentru ros-albastri urmeaza emotiile tragerii la sorti de vinerea viitoare, de la Nyon, cand acestia isi vor afla adversarii din play-off-ul UEFA Champions League, acestia urmand sa fie alesi dintre Ludogorets Razgrad (Bulgaria), Sahtior Karagandy (Kazahstan), NK Maribor (Slovenia), Legia Varsovia (Polonia) si Austria Viena (Austria).